Województwo warmińsko-mazurskie ma 9 nowych rezerwatów przyrody – 3 rezerwaty leśne i 6 torfowiskowych. Taką decyzję podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Wszystkie powstały na wniosek leśników, jako część ogólnopolskiej akcji związanej z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych.
- Rok 2024 jest rokiem wyjątkowym, rokiem jubileuszowym. Świętujemy 100-lecie powstania Lasów Państwowych. Chcieliśmy upamiętnić ten rok w sposób trwały. Z inicjatywy leśników w całym kraju powstało, bądź powstanie w najbliższym czasie 100 nowych rezerwatów przyrody – powiedział PAP Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Największy z nowych rezerwatów ma ponad 490 hektarów i znajduje się w gminie Budry. To torfowiskowy rezerwat Bagno Minta (491 ha) na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Został powołany dla zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i wodnych oraz zbiorowisk roślinności torfowiskowej i cennych gatunków zwierząt i roślin, w tym licznej populacji haczykowca błyszczącego.
Na terenie tego samego nadleśnictwa ustanowiono torfowiskowy rezerwat Rysie Bagno (204 ha) położony w gminie Banie Mazurskie. Ma na celu zachowanie kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i łąkowych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinnych oraz m.in. stanowisk krytycznie zagrożonego fiołka błotnego i rzadkich gatunków z rodziny storczykowatych.
Wójt gminy Mariusz Molda boi się, że utworzenie rezerwatów negatywnie odbije się na mieszkańcach gminy pracujących w zakładach usług leśnych.
- Jest to problem społeczny z tego względu, że wyłącza to ten obszar gmin z użytkowania i pozyskiwania oraz prowadzenia gospodarki leśnej co stanowi duży udział na terenie naszej gminy – wyjaśnił.
Justyna Januszewicz z RDOŚ przypomniała, że rezerwat to najbardziej restrykcyjna forma ochrony przyrody oprócz parku narodowego.
- Co do zasady rezerwaty przyrody są niedostępne dla społeczeństwa. Nie wolno do nich wchodzić chyba, że regionalny dyrektor ochrony środowiska wyznaczy odpowiedni szlak. Do rezerwatu ne przychodzimy z psem, który swoją obecnością może spłoszyć dzikie zwierzęta. Z rezerwatu nie wolno wynosić żadnych roślin, grzybów, skał czy ziemi – stwierdziła.
Celem leśnego rezerwatu Mokra Góra (60 ha) w gminie Kruklanki na terenie Nadleśnictwa Borki jest zachowanie fragmentów grądu subkontynentalnego – ostoi cennych gatunków flory i fauny, w tym widłozęba zielonego, złotniczka skalnego, muchołówki małej i białoszyjej czy dzięcioła średniego.
Torfowiskowy rezerwat Bagno Krzywek (74 ha) położony w gminach Olsztynek i Nidzica, na terenach Nadleśnictwa Jedwabno ma pomóc w zachowaniu kompleksu torfowisk niskich i przejściowych oraz borów bagiennych.
Leśny rezerwat Dolina Górnej Szelążnicy (121 ha) na terenie Nadleśnictwo Stare Jabłonki w gminach Ostróda i Gietrzwałd powołano w celu m.in. zachowania starych, mezofilnych lasów liściastych, a także ochrony źródliska rzeki Szelążnicy i jej górnego odcinka z jeziorami Buńki Małe i Średnie.
Leśny rezerwat Las Krawno (35 ha) na terenie Nadleśnictwa Strzałowo w gminie Świętajno powołano, żeby chronić kompleks borów i lasów bagiennych oraz torfowisk z naturalną dynamiką zachodzących procesów biocenotycznych.
Torfowiskowy rezerwat Łajskie Bagna (37 ha) w gminie Jedwabno, na terenach Nadleśnictwa Jedwabno ma pomóc zachować kompleks torfowisk niskich i przejściowych.
Dla zachowania torfowisk alkalicznych powołano rezerwaty torfowiskowe: Torfowiska nad jeziorem Zdrużno (60 ha) w gminie Piecki, na terenach Nadleśnictwa Strzałowo oraz Uroczysko Korea (50 ha) w gminie Jedwabno, na terenie Nadleśnictwa Szczytno.
W sumie w regionie jest obecnie 121 rezerwatów przyrody. Na Warmii i Mazurach regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Olsztynie i Białymstoku zaproponowały wyznaczenie dziewięciu rezerwatów, które łącznie obejmują obszar ponad 1 136 ha. Odbyły się także konsultacje społeczne, a projekty zarządzeń uzgodniono z wojewodą.
Zdaniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Agaty Moździerz, dzięki dobrej współpracy z Lasami Państwowymi udało się wspólnie wyznaczyć tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, które zasługują na ochronę rezerwatową.
- Dużym wsparciem w całej procedurze ich ustanowienia były inwentaryzacje przyrodnicze tych terenów, które otrzymaliśmy od organizacji pozarządowych i które stanowiły podwalinę dalszych prac nad wytyczaniem przebiegu granic – zaznaczyła.
Źródło: PAP/Radio Olsztyn
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!