ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Budowa domu nie tak trudna, jak Ci się wydaje - 4 kroki do własnego domu

Sprzęt i inspiracjePozostałe25 czerwca 2021, 13:51
Budowa domu nie tak trudna, jak Ci się wydaje - 4 kroki do własnego domu

Kiełkująca myśl o budowie domu zaczyna nabierać rozpędu? Kiedy decyzja już zapadła, czas na realizację swoich marzeń po to, aby w niedalekiej przyszłości móc cieszyć się swoim najpiękniejszym miejscem na ziemi. Aby tego dokonać, konieczna jest realizacja kilku niezbędnych kroków: zakup działki, wybór pasującego oraz spełniającego potrzeby domowników projektu domu, dopełnienie wszystkich formalności, w tym także uzyskanie niezbędnych pozwoleń, przygotowanie terenu pod budowę oraz start inwestycji.

Budowa domu nie tak trudna, jak Ci się wydaje - 4 kroki do własnego domu

Krok 1 - szukamy odpowiedniej działki

Wybór najlepszej działki determinuje wiele czynników. Nie tylko budżet, ale także lokalizacja, dostęp do mediów, bliskość komunikacji miejskiej, sklepów czy szkół i przedszkoli. Kiedy już wpadnie nam w oko działka, która spełnia nasze kryteria, warto przed jej zakupem sprawdzić, czy objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (w skrócie MPZP) lub też, czy posiada ustalone Warunki Zabudowy. Te dokumenty rzucą światło na to, jaki dom możemy postawić na wybranym terenie i czy będzie na nim możliwe wybudowanie domu naszych marzeń. Umowa zakupu działki musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, dlatego niezbędna będzie współpraca z biurem notarialnym. Warto też wiedzieć i pamiętać o tym, aby dopilnować oświadczenia sprzedającego, w którym znajdzie się zapis, że wpisy w księdze wieczystej do chwili zawarcia aktu notarialnego nie uległy żadnym zmianom, a działka, której dotyczy umowa kupna - sprzedaży jest wolna od wszelkich ograniczonych praw rzeczowych, praw i roszczeń osób trzecich oraz zadłużeń.

Budowa domu nie tak trudna, jak Ci się wydaje - 4 kroki do własnego domu

Krok 2 - wybór idealnego projektu domu oraz jego adaptacja na działce

Aby przyszły dom był dla jego domowników oazą spokoju oraz miejscem, gdzie odpoczywają i czują się komfortowo, powinien spełniać potrzeby wszystkich jego mieszkańców oraz odpowiadać ich upodobaniom i estetyce. Warto przemyśleć, co jest dla nas ważne i co powinien zawierać odpowiedni projekt. W ofercie Biura Projektów ARCHON+ Inwestorzy znajdą różnorodne, gotowe projekty domów, które zachwycają przemyślanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Wśród licznych propozycji projektów domów znajdują się zarówno projekty domów parterowych, projekty domów z poddaszem użytkowym, projekty małych domów czy projekty domów z garażem. Projekty zróżnicowane pod kątem powierzchni, liczby kondygnacji czy stylu oraz dostosowane do różnych wymagań działek sprawiają, że Inwestorzy znajdą taki, który będzie dla nich idealny. Na Inwestorów, którzy potrzebują skonsultować swój wybór lub potrzebują pomocy w wyborze projektu domu, czekają profesjonalni Doradcy Projektowi ARCHON+, którzy bezpłatnie pomogą w znalezieniu projektów zgodnych z wymogami prawnymi działki Inwestora oraz spełniających jego potrzeby.

Wybrany i kupiony projekt domu musi zostać dostosowany do wymagań konkretnej działki, czyli konieczne jest przeprowadzenie jego adaptacji. W tym celu niezbędna jest pomoc projektanta adaptującego, który wykona adaptację projektu, dostosowując go do lokalnych uwarunkowań. To też moment na wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w projekcie, które pozwolą na lepsze dopasowanie projektu do indywidualnych preferencji Inwestora. W ramach adaptacji wykonuje się również projekt zagospodarowania terenu.

Budowa domu nie tak trudna, jak Ci się wydaje - 4 kroki do własnego domu

Krok 3 - zgłoszenie budowy

Aby budowa mogła się rozpocząć, Inwestor zobowiązany jest dopełnić wszystkich formalności. Przede wszystkim musi uzyskać formalne pozwolenie na budowę. W tym celu należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w odpowiednim dla danego terenu Urzędzie Miasta lub w Starostwie bądź też zgłosić zamiar budowy. Należy pamiętać, że uproszczona procedura zgłoszenia budowy domu nie zawsze jest możliwa i wymaga spełnienia określonych prawem wymogów. Zarówno do wniosku o pozwolenie na budowę, jak i do zgłoszenia zamiaru budowy należy dołączyć dokumenty: projekt budowlany z uzgodnieniami, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o Warunkach Zabudowy / wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i inne dokumenty wynikające z zapisów WZ lub MPZP, w przypadku obiektów usytuowanych na terenach szkód górniczych, terenach zmeliorowanych, terenach zamkniętych lub innych (np. Natura 2000) potrzebne są uzgodnienia lub postanowienie właściwego organu administracyjnego. Decyzja przesyłana jest do odpowiednich stron postępowania, jej uprawomocnienie następuje w terminie 14 dni (o ile żadna ze stron nie wniesie odwołania). W przypadku zgłoszenia zamiaru budowy, jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu w ciągu 21 dni, można zgłosić do nadzoru budowlanego zamiar przystąpienia do budowy.

Budowa domu nie tak trudna, jak Ci się wydaje - 4 kroki do własnego domu

Krok 4 - rozpoczęcie budowy

Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą wytyczenia geodezyjnego obiektów w terenie, wykonania niwelacji terenu, zagospodarowania terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów oraz wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Inwestor musi także założyć Dziennik Budowy, który jest dokumentem urzędowym i służy do zapisu przebiegu budowy oraz zadbać o Tablicę Budowy, na której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące prowadzonej inwestycji, między innymi: określenie rodzaju budowy, numer pozwolenia na budowę, dane inwestora czy wykonawcy robót budowlanych. Tablicę Budowy uzupełnia i umieszcza w odpowiednim, widocznym miejscu Kierownik Budowy. Obydwie rzeczy Klienci mogą zamówić od razu wraz z zakupionym projektem ARCHON+ lub w każdym, późniejszym terminie na www.archon.pl

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina