ReklamaA1 - Święta Mazurski Raj

Nowy rezerwat przyrody na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Bieżące20 grudnia 2024, 9:51
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

Torfowiska nad jeziorem Zdrużno to 12 rezerwat przyrody na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia wynosi 60,75 ha. Położony jest na terenie Gminy Piecki, na terenach zarządzanych przez  Nadleśnictwo Strzałowo.

„Rezerwat powołano w celu ochrony torfowisk alkalicznych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 49,76 ha” – czytamy w oficjalnym dokumencie.

Co to jest torfowisko alkaliczne? ”Głównymi cechami identyfikującymi ten typ ekosystemu są: charakter torfowiskowy, zasilanie wodą podziemną (płytkiego lub głębokiego pochodzenia), zasadowość zasilających wód. Centralną, najbardziej typową postacią torfowisk alkalicznych, w której najlepiej uwidaczniają się jej specyficzne cechy, są tzw. mechowiska – czyli torf"

Niedaleko rezerwatu torfowiskowego utworzono również leśny rezerwat Las Krawno o pow. 35,48 ha, położony w gminie Świętajno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzałowo. Rezerwat powołano w celu ochrony kompleksu borów i lasów bagiennych oraz torfowisk z naturalną dynamiką zachodzących procesów biocenotycznych.

Przypomnijmy, że na 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody na terenie całego kraju.

W województwie warmińsko-mazurskim Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie zaproponowały wyznaczenie 9 rezerwatów, które uzyskały akceptację zespołów roboczych ds. wyznaczenia rezerwatów przyrody. Od tego momentu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie rozpoczęła szczegółową weryfikację granic proponowanych rezerwatów i celów ich utworzenia. Odbyły się także konsultacje społeczne, a projekty zarządzeń zostały uzgodnione z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim.

– Podpisane zarządzenia to efekt dobrej współpracy instytucji, którą kieruję oraz Lasów Państwowych. Jestem dumna, że udało nam się wspólnie wyznaczyć tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, które zasługują na ochronę rezerwatową – mówi Agata Moździerz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Jak dodaje, te dziewięć nowych rezerwatów przyrody to duży krok w kierunku ochrony bogactwa przyrodniczego warmińsko-mazurskich lasów.

- Dużym wsparciem w całej procedurze ich ustanowienia były inwentaryzacje przyrodnicze tych terenów, które otrzymaliśmy od organizacji pozarządowych i które stanowiły podwalinę dalszych prac nad wytyczaniem przebiegu granic. Efekt napawa optymizmem. Nie zwalniamy tempa i już pracujemy nad ustanowieniem kolejnych rezerwatów przyrody – informuje Agata Moździerz.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina