ReklamaA1 Stranda Zima

Ruszają konsultacje w sprawie rozbudowy przystani wodnej na rzece Pisa na Mazurach

BieżąceInwestycje3 grudnia 2024, 10:07Komentarzy: 7
Ruszają konsultacje w sprawie rozbudowy przystani wodnej na rzece Pisa na Mazurach
 fot. UM Pisz.

Celem akcji jest zebranie opinii mieszkańców Gminy Pisz oraz innych osób i podmiotów na temat tej inwestycji. Konsultacje dotyczą sposobu i formy rozbudowy przystani wodnej na rzece Pisa. Inwestycja ma przyczynić się do wzmocnienia ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, a także ograniczenia wszelkich rodzajów zanieczyszczeń w obszarze objętym inwestycją.

Zadanie inwestycyjne jest przedsięwzięciem zgłoszonym przez Gminę Pisz do projektów strategicznych „Zielona Infrastruktura Wielkich Jezior Mazurskich” przewidzianych do finansowania w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, ma znaczenie priorytetowe dla rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego, jest zgodne z celami strategicznymi rozwoju społeczno-gospodarczego „Warmińsko-Mazurskie 2030” oraz wynika z ponadlokalnej strategii rozwoju obszaru funkcjonalnego Wielkie Jeziora pn. „Wielkie Jeziora Mazurskie 2030”.

Stosowne porozumienie w tej sprawie zostało zawarte w dniu 30 października 2024 roku pomiędzy Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego a Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, którego członkiem jest Gmina Pisz.

Rozbudowa przystani wodnej na rzece Pisie obejmować będzie: budowę obiektu - zaplecza sanitarno-socjalnego służącego do obsługi ruchu wodnego (punkt medyczny, pralnia samoobsługowa, informacja pogodowa, bosmanat itp. wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, wyposażeniem w infrastrukturę do obsługi dostarczenie wody, odbioru ścieków, bezobsługowe korzystanie z elementów portu, z natrysków, pomieszczeń sanitarnych, cumowania łodzi itp.), montaż dźwigu do obsługi ruchu wodnego, wyposażenie w infrastrukturę do obsługi żeglarzy (bezobsługowe korzystanie z elementów portu, z natrysków, z pomieszczeń sanitarnych, cumowania łodzi itp.), dostosowanie nabrzeża przy przystani do obsługi ruchu wodnego, uzupełnienie i dostosowanie istniejącej infrastruktury technicznej i terenów utwardzonych – ciągów komunikacyjnych wraz z zagospodarowaniem terenu.


 

- Rozwiązania architektoniczne i materiałowo-konstrukcyjne mają zmierzać do wzmocnienia ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich oraz ograniczenia wszelkich rodzajów zanieczyszczeń w obszarze objętym inwestycją. Budowa obiektu - zaplecza sanitarno-socjalnego wraz z niezbędną infrastrukturą, montaż dźwigu do obsługi ruchu wodnego, infrastruktury do odprowadzania zanieczyszczeń zapewniają korzyści środowiskowe, pomagają budować odporność – rezyliencję obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Odbiór ścieków będzie mieć na celu ochronę osób korzystających ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz ludności zamieszkałej w obrębie tego szlaku przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia wód, poprzez eliminację niekontrolowanych zrzutów ścieków do środowiska wodnego, a tym samym, ograniczenie zrzutu substancji biogennych mających wpływ na eutrofizację jezior. Utrzymanie czystości zbiorników wód powierzchniowych pozytywnie wpłynie na utrzymanie stanu jakościowego jednolitych części wód podziemnych. Skierowanie odbieranych z jednostek pływających ścieków oraz ich odprowadzenie do wysokosprawnego systemu oczyszczania ścieków komunalnych i ich bezpieczne odprowadzanie do środowiska utrzyma bilans w zakresie gospodarki wodno-ściekowej mającej wpływ na skutki suszy. Montaż dźwigu umożliwi bezpieczne dla środowiska naturalnego wodowanie jednostek pływających, ograniczy degradację brzegów rzeki, czy okolicznych jezior, przed niekontrolowanym i bezprawnym wodowaniem łodzi i jachtów – informuje Urząd Miejski w Piszu.

Zakładane rezultaty inwestycji to: wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, w tym bioróżnorodności, poprawa jakości wód powierzchniowych, zmniejszenie ryzyka i oddziaływania erozji brzegów zbiorników wodnych, co jest istotne w kontekście ochrony przed zmianami klimatu, zmniejszenie antropopresji związanej z ruchem turystycznym wskutek jego kanalizacji.

Materiały związane z konsultacjami można pobrać na stronie internetowej https://e-konsultacje.pisz.pl.

Bezpośrednie spotkanie odbędzie się w dniu 09.12.2024r. o godz. 17.00 w Urzędzie Miejskim w Piszu, sala nr 15, podczas którego będą dyskutowane planowane rozwiązania.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina