Lubisz wodę i aktywności, które łączą wysiłek z relaksem? Szukasz sportu, który dostarczy Ci odpowiedniej dawki adrenaliny, ale też zapewni spokój i ciszę, kiedy będziesz tego potrzebować? Deska SUP może być idealnym zakupem i początkiem nowej pasji. Bez względu na to, czy już wiesz, o co chodzi, czy o SUP-ie słyszysz po raz pierwszy – z pewnością jest to rzecz warta uwagi i spróbowania. Jednak by niepotrzebnie i zbyt szybko nie zrazić się do nowego pomysłu, warto na początku dowiedzieć się nieco więcej o tej formie aktywności. Sprawdź, jaką deskę wybrać, na co zwracać szczególną uwagę i gdzie kupić odpowiedni sprzęt!
SUP (stand-up paddleboarding), czyli pływanie na desce na stojąco, to wyjątkowa aktywność, która łączy dynamikę ze spokojem, elementy surfingu z wiosłowaniem, napięcie z relaksem – czyli wszystko to, czego potrzeba, by w pełni zaangażować ciało i umysł oraz dać się porwać zabawie. To sport, który poprawia równowagę i koordynację, zwiększa wytrzymałość i wzmacnia mięśnie. Jest doskonały zarówno dla tych, którzy szukają relaksu na wodzie, jak i wszystkich oczekujących wyzwań na wodzie – a zwłaszcza dla miłośników jednego i drugiego w odpowiednich dawkach i proporcjach. Niezależnie od tego, czy wybierzesz spokojną rzekę albo jezioro, czy też fale morskie, deski SUP umożliwiają wspaniałą zabawę – oczywiście pod warunkiem że potrafisz dostosować warunki na wodzie do własnych umiejętności!
Pływanie na stojąco to sport wodny, który z uwagi na swoje niezwykłe cechy szybko zyskał ogromną popularność na całym świecie. Choć może się wydawać, że poruszanie się przy użyciu wiosła na desce jest banalnie łatwe, to w rzeczywistości wymaga ono całkiem dużych umiejętności i kondycji fizycznej. I to zarówno wtedy, kiedy porwie nas nurt, jak i wówczas, gdy próbujemy na SUP-ie „jedynie” dryfować. Utrzymanie równowagi na wodzie, kontrolowanie deski oraz efektywne wiosłowanie to wyzwania, które wymagają nie tylko siły, ale i zdolności koncentracji oraz dobrej koordynacji ruchowej.
Deska do pływania na stojąco daje poczucie wolności, swobody i bliskości natury. Pływając po różnych wodach, możesz zarówno podziwiać okolicę, jak i doświadczać jej z zupełnie nowej perspektywy.
Pływanie na SUP-ie z pewnością jest dużym sprawdzianem własnych możliwości, zwłaszcza dla początkujących. Jednak równie dużym wyzwaniem będzie wybór odpowiedniej deski. Musi być przecież bezpiecznie, komfortowo i przyjemnie – a to dużej mierze zależy od właściwości naszego sprzętu. Jak więc znaleźć ten idealny? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.
Dla początkujących najważniejszym aspektem przy wyborze SUP-a jest jego rozmiar. Warto wybierać deski SUP o długości 305–350 cm, ponieważ są one najstabilniejsze, co ułatwia utrzymanie równowagi. Zbyt długa deska może być trudna do kontrolowania, a zbyt krótka – z pewnością będzie zwrotniejsza, jednak jednocześnie chwiejniejsza i wymagająca większych umiejętności prowadzenia.
Szerokość deski to drugi po długości kluczowy parametr. Deski SUP do pływania na stojąco dla początkujących powinny mieć szerokość 76–86 cm, przy czym im szersza jest deska, tym stabilniejsza. Przy wyborze szerokości warto także uwzględnić wagę użytkownika – cięższym osobom łatwiej będzie utrzymać równowagę na szerszej powierzchni.
Grubość deski SUP wpływa na jej wyporność i stabilność. Zazwyczaj w przypadku początkujących użytkowników najlepiej sprawdzają się modele o grubości w przedziale 12–15 cm. Grubsze deski mają również lepszą nośność, co daje większy komfort w przypadku osób o dużej wadze.
Deski SUP do pływania są produkowane z różnych materiałów, w tym z twardego drewna, kompozytów czy specjalnych materiałów PVC. Dla początkujących najlepsze będą modele z tego ostatniego materiału, ponieważ są lekkie, trwałe i odporniejsze na uszkodzenia. Łatwiej je też przenosić oraz manewrować nimi na wodzie i zwykle są stabilniejsze. Jeśli planujesz częste użytkowanie, inwestycja w dobrą jakość jest bardzo ważna.
Wiosło to drugi najważniejszy element wyposażenia SUP-a, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pływaniem na desce. Jeśli masz możliwość – zainwestuj w lekkie, ale wytrzymałe wiosło, które umożliwi wygodne poruszanie się po wodzie i dzięki któremu zbyt szybko nie opadniesz z sił. Warto również dobrać długość wiosła do tego, jak wysoki jesteś – zwykle powinno ono mieć około 15–20 cm więcej niż masz wzrostu.
Niektóre deski SUP są wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty na wiosło, linki bezpieczeństwa czy torby. Te elementy mogą poprawić komfort pływania i zagwarantować większe bezpieczeństwo na wodzie, dlatego warto się im przyjrzeć, zwłaszcza gdy nie mamy jeszcze wprawy, a na treningi lubimy wyruszać w pojedynkę.
Jeśli udało Ci się już zdobyć tę idealną, wymarzoną deskę SUP, warto zadbać o jej odpowiednią konserwację, co pozwoli zachować ją w doskonałej kondycji przez długi czas. Regularnie sprawdzaj stan deski, zwracaj uwagę na ewentualne uszkodzenia lub otarcia. Jeśli deska jest napompowana, to pamiętaj, by nie przechowywać jej w zbyt ciepłych miejscach. Po każdej sesji pływania dokładnie ją umyj i trzymaj w suchym miejscu. Po sezonie warto wypompować deskę do końca – w ten sposób ułatwisz sobie jej przechowanie i zmniejszysz ryzyko uszkodzeń, jakie mogłyby spowodować wahania temperatur w pomieszczeniu (np. w garażu czy piwnicy). Zanim schowasz deskę, zawsze upewnij się, że jest dokładnie wysuszona oraz że wszystkie elementy, jak zawory, uchwyty czy linki bezpieczeństwa, są w dobrym stanie i nie wymagają naprawy.
Jeśli chcesz zacząć pływać na desce SUP, ale nie wiesz, od czego zacząć, sprawdź ofertę desek SUP z www.active-space.pl. Pamiętaj, że wybór odpowiedniej deski to klucz do sukcesu, a na stronie Activ/Space znajdziesz idealny sprzęt – zarówno same deski do pływania na stojąco, jak i całą gamę przydatnych gadżetów, które pozwolą Ci lekko i z przyjemnością rozpocząć przygodę z tym sportem.
Artykuł Sponsorowany
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!