ReklamaA1 - port 69 święta

Trwa renowacja niezwykłego zabytku w Pasymiu na Mazurach

BieżąceHistoria5 stycznia 2022, 7:43
Kaplica cmentarna w Pasymiu.
Kaplica cmentarna w Pasymiu. fot. Mateusz Osiadacz/ Regionalna Pracownia Digitalizacji.

Konserwatorzy zabytków walczą o uratowanie unikatowej kapliczki cmentarnej w Pasymiu na Mazurach. To kaplica rodziny Rutkowskich wybudowana w 1856 roku. Obiekt został również zdigitalizowany i można obejrzeć jego animację w technice 3D.

- Ten klasycystyczny obiekt z jednoprzestrzennym, kolebkowo sklepionym wnętrzem znajduje się na terenie dawnego cmentarza ewangelicko-augsburskiego z XVII w. przy skrzyżowaniu ul. Tartacznej i Tadeusza Kościuszki. W 2013 wykonano inwentaryzację cmentarza wraz z kaplicą, a w 2018 r. wykonano ich skany 3D w ramach projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu”, dofinansowanego z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa” – czytamy na stronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

W tym roku wykonano naprawę pokrycia dachowego na tymczasowej więźbie, zamontowano rynny i rury spustowe, wykonano uzupełnienia i fragmentaryczne rekonstrukcje muru, zwłaszcza w obrębie ceglanych nadproży i dolnej części okien.

Usunięto porażenie biologiczne ze ścian, przeprowadzono wzmacnianie strukturalne, podklejenia, przeszycia i opaski zabezpieczające krawędzie detali architektonicznych oraz zachowanych fragmentów oryginalnego tynku.

Prace renowacyjne odbywają się przy wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

Najstarszym cmentarzem miasta o wielowiekowej tradycji, jakim jest Pasym, był zapewne cmentarz związany z kościołem parafialnym z XIV w. Cmentarz ewangelicko – augsburski przy skrzyżowaniu ul. Tartacznej i ul. Tadeusz Kościuszki, na której znajduje się kaplica grobowa rodziny Rutkowskich, pierwotnie znajdował się poza murami miasta i był pierwszym samodzielnym cmentarzem Pasymia.

Jego powstanie, datuje się na I poł. XVIII w. Istnienie tego cmentarza potwierdza plan geometry M. Garlinga z 1751 r. Datowanie samej kaplicy na 1856 rok możliwe jest dzięki inskrypcjom fundacyjnym na tablicach umieszczonych na zabytku. Nie ma informacji na temat autora kaplicy, brakuje również bardziej szczegółowych informacji o jej fundatorze i osobach w niej pochowanych.

W związku z brakiem materiałów archiwalnych trudno jest określić również, kiedy sam cmentarz przestał być czynny. Można założyć, że chowano tu zmarłych do końca XIX w.

Obiekt został zdigitalizowany podczas realizacji projektu "Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu". Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Wzięło w nim udział 13 wolontariuszy, którzy pracowali nad opisem kaplicy oraz współtworzyli dokumentację cyfrową obiektu.

Zobacz animację 3D kaplicy w Pasymiu.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Sylwester Ognisty Ptak