Graby, brzozy, lipy, klony a nawet platany. Ponad 100 nowych drzew zasiliło giżycką przestrzeń publiczną w ostatnim okresie. Część drzew posadzono w miejscach, o które wnioskowali mieszkańcy, pozostałe stanowią nasadzenia zastępcze po przeprowadzonych wycinkach.
Do nowych nasadzeń dobrano gatunki, które sprawdzą się w warunkach miejskich z wysoką tolerancją na niekorzystne czynniki takie jak podwyższone zasolenie czy okresową suszę.
Pierwsza tura zasiliła giżyckie parki, molo nad Niegocinem, ul. Mickiewicza, ul. Polną i Żeglarską. Największą grupę wśród nowych nasadzeń stanowią graby pospolite. 62 sztuki młodych drzewek posadzono w parku przy ul. Gdańskiej oraz przy ul. Mickiewicza.
Obumarłe drzewa na giżyckim molo zastąpiło 14 brzóz pożytecznych „Doorenbos”. Park M. Gerssa zyskał 5, w przyszłości bardzo okazałych, platanów klonolistnych. 3 lipy drobnolistne ozdobiły ul. Polną a 17 klonów pospolitych w odmianie „Autumn Blaze” - ulicę Żeglarską.
W ramach drugiej tury nasadzeń drzew posadzono 10 drzew wzdłuż ul. Olsztyńskiej.
- Drzewa sadziliśmy pomiędzy ulicą, a dwoma blokami – nr 6 i 8. Posadzone zostały klony polne w odmianie „William Caldwell”. Są to klony kolumnowe, które osiągają rozpiętość do 2-3 m i od 10-15 m wysokości – w zależności od warunków wzrostu. Jeśli szczęście nam dopisze, a grunt nie będzie zbyt zasadowy, klony mają szansę przebarwiać się jesienią w odcieniach pomarańczu i czerwieni. Wąski pokrój sprawia, że mogą być sadzone wzdłuż chodnika, niedaleko ulicy. W przyszłości ich korona nie będzie przeszkadzać pieszym, a tym samym unikniemy dodatkowych cięć konarów i gałęzi. Drzewa posadziliśmy na trawniku, omijając podziemne sieci przewodów, stąd nieregularny układ sadzonek. Posadzony gatunek dobrze znosi mróz oraz wyższe temperatury i suszę. Wiosną, niepozorne kwiaty klonu są także miododajne - mówi inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Diana Czechowska.
Sadzenie drzew w miastach staje się coraz bardziej popularne, a to ze względu na liczne korzyści, jakie niesie ze sobą obecność zieleni miejskiej. Drzewa nie tylko upiększają przestrzeń, ale przede wszystkim przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców.
Drzewa absorbują dwutlenek węgla i wydzielają tlen, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w miastach. Dodatkowo, liście drzew mogą zatrzymywać pyły i inne zanieczyszczenia, zmniejszając tym samym ilość szkodliwych substancji w atmosferze.
Mają zdolność do regulowania temperatury w miastach poprzez zacienianie powierzchni i transpirację, czyli proces odparowywania wody przez liście. Dzięki temu w miejscach z dużą ilością zieleni miejskiej można odczuć niższą temperaturę, co jest szczególnie ważne podczas fal upałów.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!