ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Ważny apel wojewody do mieszkańców Warmii i Mazur

Bieżące18 listopada 2024, 9:38
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

W obliczu tragicznego zdarzenia, w którym zmarło 2,5-letnie dziecko, prawdopodobnie na skutek zatrucia środkiem ochrony roślin zawierającym fosforek glinu, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król zaapelował do wszystkich mieszkańców regionu o szczególną ostrożność i przestrzeganie prawa w zakresie stosowania takich substancji.

W ostatnich tygodniach doszło do kilku silnych zatruć oparami preparatów do zwalczania gryzoni. W woj. mazowieckim i wielkopolskim w skutek wdychania oparów z zakopanych lub rozłożonych w pobliżu domów rodentycydów ucierpiało troje dzieci oraz ich opiekunowie; jedno z dzieci zmarło.

Do tragedii doszło też w woj. lubelskim. 2-letnie dziecko, jego rodzice i dziadkowie trafili do szpitala z objawami zatrucia. Ze zgłoszenia wynikało, że mogło dojść do zatrucia tlenkiem węgla, jednak w toku dalszych czynności ustalono, że wcześniej w piwnicy budynku został rozłożony silny środek gryzoniobójczy i owadobójczy. 2-latek zmarł w szpitalu w Lublinie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim w kierunku narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci.

- Apeluję do wszystkich osób, które stosują środki ochrony roślin, aby pamiętały o obowiązku posiadania odpowiednich szkoleń oraz stosowania się do zaleceń zawartych w etykietach tych preparatów. Fosforek glinu to substancja, która jest przeznaczona do stosowania wyłącznie przez profesjonalnych użytkowników, posiadających odpowiednie kwalifikacje. Osoby, które nie mają stosownych uprawnień, nie mogą używać tych preparatów – podkreślił wojewoda.

W związku z tragicznym wypadkiem, wojewoda zwrócił się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają środki zawierające fosforek glinu, o ich natychmiastowy zwrot.

- Jeśli posiadacie takie preparaty, proszę o ich oddanie do punktów sprzedaży lub miejsc przeznaczonych do selektywnego odbioru odpadów. Bezpieczna utylizacja tych substancji pomoże zapobiec kolejnym tragediom – dodał.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie Katarzyna Dębowska zapowiedziała wzmożone kontrole w szkołach, przedszkolach i innych placówkach publicznych, aby upewnić się, że środki ochrony roślin, zwłaszcza te zawierające niebezpieczne substancje, nie stanowią zagrożenia dla dzieci.

W briefingu prasowym udział wziął również Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Dyrektor WSSE Olsztyn lek. wet. Janusz Dzisko, który podkreślił wagę odpowiedzialnego obchodzenia się z substancjami chemicznymi oraz konieczność ich bezpiecznej utylizacji.

Władze województwa oraz odpowiednie służby będą kontynuować działania w celu zwiększenia świadomości na temat bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin i ochrony zdrowia mieszkańców Warmii i Mazur.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Sylwester Ognisty Ptak