ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Wieża wodna w Rucianem-Nidzie zostanie wyremontowana

BieżąceHistoria29 kwietnia 2022, 8:41Komentarzy: 2
Wieża wodna w Rucianem-Nidzie zostanie wyremontowana
 fot. Ruciane-Nida/facebook

Zabytkowa wieża wodna w miejscowości Ruciane-Nida na Mazurach zostanie wyremontowana. Miasto na swojej stronie na facebooku poinformowało o otrzymaniu dofinansowania ze środków europejskich na ten cel.

Ruciane - Nida otrzymała dofinansowanie w kwocie 6 930 000 złotych w ramach Rządowego Funduszu Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".

Wnioski, które złożono w ramach tego programu, dotyczyły: termomodernizacji pięciu budynków użyteczności publicznej, budowy pięciu elektrowni solarnych - 4,23 mln zł oraz adaptacji budynku wieży wodnej w Rucianem-Nidzie na Centrum Turystyki, Kultury i Rozwoju Społecznego - 2,7 mln zł.

To oznacza, że zabytkowa wieża wodna w tym mazurskim mieście zostanie wyremontowana i będzie nadal służyła mieszkańcom i turystom.

Wieże wodne – wodociągi budowane na przełomie XIX i XX w. zrewolucjonizowały zaopatrzenie miast regionu w wodę. Zachowane do dziś na terenie województwa warmińsko-mazurskiego liczne wieże wodne (ciśnień) zadziwiają różnorodnością rozwiązań architektoniczno–konstrukcyjnych. Wiele z nich to ciekawe zabytki techniki.

Budowie wodociągów towarzyszyło wznoszenie wież wodnych, którym z kolei towarzyszyły studnie lub ujęcia wody oraz stacje pomp, gdzie mieściły się maszyny parowe, potem pompy spalinowe i elektryczne, które miały za zadanie pompować wodę do zbiornika wieży, skąd rozprowadzana była ona do odbiorców. Na terenie miast odrębnie funkcjonowały wodociągi komunalne i kolejowe.

Wiele z zachowanych do dziś w regionie wież wodnych, często z oryginalnym wyposażeniem, stanowi interesujące zabytki techniki. Pierwsze wieże kolejowe wznoszono na planie wieloboku (np. Iława, Ruciane-Nida) lub kwadratu (np. Biesal w gm. Gietrzwałd). Dość licznie reprezentowane są także wieże wznoszone na początku XX w. na planie koła, ze zbiornikiem cylindrycznym, w typie "grzybka", gdzie głowica szersza jest niż trzon, a całość przykryta jest stożkowym dachem (np. dworzec w Bogaczewie w gm. Elbląg).

Wieża wodna w Rucianem-Nidzie zostanie wyremontowana

Spotkać możemy również wieże w typie kolumnowym (np. kolejowe w Iławie i Nidzicy). Wśród ciekawszych przykładów są również wieże w Ełku (ul. Kajki), Sępopolu (ul. Leśna), Białej Piskiej (ul. Ogrodowa), Piszu (ul. Wąglicka), Pasymiu (ul. Pocztowa, z łaźnią i parkiem) i innych miastach regionu.

W obrębie wsi wieże wodne i wodociągi wznoszono także w folwarkach. Dziś ich ostatnie przykłady znajdują się np. we wsi Kajny w gm. Jonkowo oraz w Marunach w gm. Barczewo. Ciekawa wieża wodna znajduje się także w tartaku w Rucianem-Nidzie.

W miejscowości Korsze znajdują się trzy wieże wodne z przełomu XIX i XX w., każda o innej technologii działania. Tworzą one unikalny w Polsce "skansen" typologii wież wodnych. Interesujące są także wieże wodne w Olsztynie, gdzie w dawnej wieży komunalnej mieści się obserwatorium astronomiczne, a w wieży kolejowej siedziba Warmińsko–Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei, które prowadzi tu niewielkie muzeum kolejnictwa.

W dawnych, komunalnych wieżach ciśnień w Giżycku i Gołdapi mieszczą się obecne galeria, kawiarnia i punkt widokowy.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina