PrzystańPrzystań

Miejscowość na szlaku WJM
3 0 6083
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Niewielka wielka wieś nad jeziorem Przystań z kilkoma portami i pensjonatami. Według oceny miejscowych woda w jeziorze na wysokości Przystani jest zawsze zimna. Miejscowość to raj dla pasjonatów nurkowania – można penetrować wrak zatopionego w jeziorze statku.

Zatoka Przystań to letnia baza Mazurskiego Centrum Nurkowego, które uczy zarówno początkujących nurków, jak i szkoli tych, którzy podstawy nurkowania znają. Centrum oferuje podwodny tor przeszkód na głębokości od 8 do 14m oraz penetrowanie zatopionego na głębokości 33 metrów wraku „Arabella”. Wrak jest stalowym dwumasztowcem o długości 12 m, z drewnianym bukszprytem. W przeszłości „Arabellą” pływali harcerze, a legenda głosi, że pierwotnie był to angielski kuter desantowy z czasów II wojny światowej. Po wojnie pływał jako "Sławomir". Pomysłodawcą zatopienia wraku i uczynienia z niego atrakcji nurkowej był nieżyjący instruktor nurkowania z Giżycka Andrzej "Balon" Tarasiewicz, którego imię nosi Mazurskie Centrum Nurkowe.

Wieś jest miejscowością typowo wypoczynkową. Miłośnicy historii mogą dojść pieszo w kilkanaście minut do bunkrów w Mamerkach.  Na południe od wsi w lesie znajduje się kompleks budynków byłej kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych-schrony i żelbetowe bunkry pokryte tynkiem z moczonej w betonie morskiej trawy.  W pobliżu Przystani znajduje się wejście do nieczynnego Kanału Mazurskiego. Kanał ten miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie rzekami Łyną i Pregołą poprzez Zalew Wiślany z Bałtykiem. 

Długość tej trasy wodnej miała wynosić  w sumie 170 km. Budowy kanału nie ukończono z powodu najpierw wysokich kosztów, a potem - przegranej przez Niemcy II wojny światowej. Dziś znaczna część tego, co zbudowano znajduje się w obwodzie kaliningradzkim. Po polskiej stronie granicy można podziwiać m.in. ozdobioną faszystowską "gapą" śluzę Leśniewo Górne oddalone od Przystani o 6 km. 

Przystań - zdjęcie
+ 36 zdjęć
ReklamaA1 - port 69 święta
ReklamaA2 - Sylwester Ognisty Ptak