SWJM
głębokość
0,60 - 4,00 mcumowanie
brzeg, long sidecena
80 zł
0,60 - 4,00 mcumowanie
brzeg, long sidecena
80 zł
Kolejne miejsce nad jeziorem Śniardwy, na północnym brzegu tego wielkiego akwenu, które na pewno nie będzie turystów i żeglarzy rozpieszczało. Nie znajdziemy tu potrzebnych mediów, za to jest plaża, restauracja, cisza i kontakt z mazurską przyrodą. Cumujemy do drewnianego pomostu. Na miejscu znajdziemy plażę, sporo zielonego miejsca na rozstawienie namiotu czy wyznaczone miejsce na urządzenie ogniska. Jest też ubikacja i prysznic. Posiłki można zjeść w miejscowej restauracji.
Chlubą przystani jest 5-metrowa, drewniana wieża widokowa oferująca możliwość podziwiania krajobrazu jeziora Śniardwy. Za wspięcie się na ten obiekt trzeba zapłacić. Opłata jest przeznaczona na renowację drewnianego obiektu. Dzieci znajdą na miejscu plac zabaw oraz mini zoo wiejskie – kozy i owce. Można również wybrać się ścieżką prowadzącą w stronę Urwitałtu, do stacji badawczej UW – gdzie po drodze można zobaczyć konie.
Folwark Łuknajno to nie tylko miejsce do odpoczynku, leniuchowania nad jeziorem Śniardwy czy restauracja z pysznymi daniami. Można tu spędzić czas na aktywnym wypoczynku wśród wspaniałych terenów Mazurskiego Parku Krajobrazowego wędrując pieszo lub jeżdżąc rowerami. Sam park zajmuje olbrzymi teren, w jego granicach znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej wraz z rzeką Krutynią.
Na miejscu można wypożyczyć rowery i ruszyć po drogach wokół jeziora Łuknajno lub w głąb lasu w kierunku Orzysza. Do dyspozycji gości jest również sprzęt pływający – kajak, łódka wiosłowa, rowerek wodny, którymi można pływać po jeziorze Śniardwy. Przystań to również świetne miejsce dla wędkarzy. Śniardwy obfitują bowiem w ryby. Ciekawą ofertą jest to, że jeśli złowimy ryby i je oczyścimy, kucharze z pobliskiej restauracji mogą je nam przyrządzić na obiad za niewielką opłatą.
Warto również zobaczyć dwór w Łuknajnie. Wybudowany został w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to budowla parterowa z ryzalitem na elewacji wzdłużnej i drugim na elewacji bocznej od strony podwórza. Dwór nakryty jest dachem naczółkowym. Podwórze jest w kształcie czworoboku wyznaczonego przez budynki gospodarcze. Obiekt znajduje się pod zarządem Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Noclegi turystom zapewniają dwa gospodarstwa agroturystyczne.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.