ReklamaA1 Stranda Zima

Zobaczcie film o „Tajemnicach Ziem Odzyskanych” na Mazurach

Zobaczcie film o „Tajemnicach Ziem Odzyskanych” na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Wendrusz Izba Historyczna Stowarzyszenia Historyczno -Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej oraz Burmistrz Węgorzewa zapraszają na film pt. "Tajemnice Ziem Odzyskanych", po którym odbędzie się spotkanie z Łukaszem Kazkiem – dziennikarzem, youtuberem, popularyzatorem historii i autorem książek historycznych.

- Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Łukaszem Kazkiem, człowiekiem pełnym pasji do historii! To doskonała okazja, by posłuchać o jego pracy, książkach oraz fascynujących historiach, które popularyzuje w mediach – informują organizatorzy.

Zobaczcie film o „Tajemnicach Ziem Odzyskanych” na Mazurach

Program spotkania 19 listopada br.

20:30 - rozmowa z Łukaszem Kazkiem i Wendruszem uczestnikiem odcinka.

21:00 - pokaz premierowy odcinka "Tajemnice ziem odzyskanych - Łukasz Kazek na tropie".

Gdzie? Sala widowiskowa Węgorzewskiego Centrum Kultury, ul. Bema 14.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Nie przegapcie tej okazji, aby spotkać jednego z najciekawszych popularyzatorów historii w Polsce.

Łukasz Kazek to polski dziennikarz i popularyzator historii, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych, youtuber, były strażnik graniczny.

Dzieciństwo spędził w Walimiu pod Wałbrzychem na Dolnym Śląsku. Wnuk jednego z pierwszych powojennych osadników w Górach Sowich. Studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz pedagogikę w Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

W 2017 roku koordynował projekt wybudowania w Jedlinie-Zdroju repliki pociągu-kwatery Adolfa Hitlera.

Autor książek historycznych. Wydana w 2015 roku 74-stronicowa Faszystowska mać! opisuje pobyt dziadka autora, Wojciecha Szczeciniaka, w obozie koncentracyjnym Birkenau, roboty przymusowe przy budowie lotniska w Balicach pod Krakowem, ucieczkę i ukrywanie się przed Niemcami oraz wyjazd na Ziemie Odzyskane. Temat Projektu Riese, największego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy, Łukasz Kazek podjął wspólnie z Bartoszem Rdułtowskim w książkach Tropem tajemnic Riese oraz W kręgu tajemnic Riese.

Jest także prowadzącym oraz narratorem programów telewizyjnych i seriali dokumentalnych, m.in. Kwatery Hitlera (prod. Discovery Channel), Na tropie Złotego Pociągu (reż. Krzysztof Dzięciołowski, prod. Canal+ Discovery), a także konsultantem programu Skarby III Rzeszy (prod. Polsat Play) realizowanego i prowadzonego przez Bogusława Wołoszańskiego. W 2022 roku prowadził serial telewizji History „Dolny Śląsk: zaginione skarby”.

Odkrywca miejsca pochówku Karla von Zedlitza, pruskiego ministra który w 1788 roku wprowadził dzisiejszą maturę jako egzamin dla absolwentów szkół średnich. Zmumifikowane ciało zmarłego w 1793 roku barona spoczywa w krypcie kościoła św. Jadwigi w Walimiu pod Wałbrzychem.

W latach 2005–2014 publikował w magazynie Wiedza i Życie – Inne Oblicza Historii. Pomysłodawca i inicjator Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej. Był także przewodnikiem, oprowadzał m.in. po sztolniach kompleksu Riese, Zamku Grodno i Pałacu Jedlinka.

Od lat odszukuje depozyty ukryte przez dawnych mieszkańców Gór Sowich i odszukuje ich właścicieli.

W marcu 2023 założył swój autorski kanał Łukasz Kazek HISTORY STORY, gdzie w każdy wtorek o godzinie 20.00 mają premierę nowe odcinki opowieści z przeszłości.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina